23 września 2016

PODŁOGA - DREWNO CZY PANELE


Dzieje się! Jestem taka szczęśliwa i ruszam pełną parą z nową kategorią na blogu. W zakładce DESIGN pojawiać się będą posty z cyklu #MieszkaniowyPiątek. Postaram się, aby w każdy piątek (chyba że uda się częściej) na #kokorinoo pojawiła się notka dotycząca mieszkań, a właściwie ich wykańczania i urządzania. Będę dzielić się z Wami moimi przemyśleniami dotyczącymi tych kwestii, pokazywać aranżacje, którymi zamierzam inspirować się przy urządzaniu mojego mieszkania i przede wszystkim postaram się znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie (i nie tylko mnie) pytania dotyczące tej działki. Coś czuję, że w najbliższym czasie lekko się przebranżowię i zamiast niezliczonych (typowych dla tego bloga) notek ze stylizacjami pojawi się znacznie więcej tych wnętrzarskich. A kiedy już moje mieszkanie „nabierze kształtów” z wielką przyjemnością pokaże Wam na, co się zdecydowaliśmy i opowiem z jakich materiałów i usług korzystaliśmy.

Póki nie mam jeszcze kluczy, a zabawa z remontem jeszcze się nie zaczęła – mam czas na szukanie informacji i zgłębianie tematu wykończenia mieszkania. Na pierwszy ogień idą ciężkie działa. W nowym mieszkaniu najważniejsze są podłogi, ściany, kuchnia i łazienka. Dzisiaj skupię się na tym, po czym chodzimy – zatem podłoga drewniana czy panele podłogowe drewniane? Drewno, drewno i jeszcze raz drewno. Nie wyobrażam sobie podłogi z innego materiału, dlatego dzisiejszy post poświęcony jest właśnie temu materiałowi.

PODŁOGA DREWNIANA to specjalnie wyselekcjonowane deski (z reguły bez sęków), które mogą przyjmować różne kształty i kolory. W sklepach znajdziemy podłogi drewniane w formie klasycznych klepek, długich litych desek czy parkietu układanego np. w jodełkę. Pewne jest, że podłogi drewniane odznaczają się szlachetnością, pięknem i będą służyć na wiele lat. To z pewnością największy ich plus. Niestety podłogi tego typu wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, które pomogą w utrzymaniu jej piękna. Dawniej podłogi lakierowane były mocniejszymi preparatami chemicznymi, które zapewniały jej trwałość na wiele długich lat. Dzisiaj do tego typu czynności używane są preparaty ekologiczne, które nie są już tak silne. Przed zakupem warto się zastanowić nad kolorem podłogi, tak aby pasował do naszego wnętrza oraz sprawdzić, czy ma odpowiednią twardość – aby za szybko się nie zniszczyło. Ich największym minusem jest cena.

PANELE natomiast składają się trzech warstw. Pierwsza z nich – drewniana — pokryta jest kilkoma warstwami lakieru i utwardzona promieniami UV. Można też spotkać panele pokryte olejem, woskiem lub postarzane. Warstwę środkową, czyli rdzeń panelu, tworzą listewki lub płyty HDF (płyta z włókien drzewnych). Ostatnia warstwa to sklejka lub okleina z drewna iglastego. Taki układ warstw sprawia, że panele są niezwykle stabilne. Ponadto są one znacznie bardziej odporne na zarysowania, urazy i przebarwienia. Obecnie, kiedy wszyscy mamy czasu jak na lekarstwo jest to ogromny plus. Pięknem dorównują podłodze drewnianej, a wybór kolorów, jakie oferują sklepy, jest ogromny. Minusem paneli jest ich akustyka. Eksperci radzą zastosowanie podkładu dźwiękochłonnego z pianki polietylenowej lub miękkiej płyty MDF (płyta pilśniowa). W ofercie sklepów są również panele z systemem wyciszającym, który sprawi, że podłoga będzie znacznie cichsza, a dźwięki spadających przedmiotów (oby takich jak najmniej!) będą wytłumione. Plusem paneli podłogowych z pewnością jest ich cena. Są dużo tańsze od drewna.
Podsumowując - wszystko zależy od tego, czego od podłogi oczekujemy i przede wszystkim jakim budżetem dysponujemy. Ja chyba zdecyduję się na panele – biorąc pod uwagę moją niezdarność, boję się, że podłoga drewniana szybko zapełniłaby się licznymi wgnieceniami i przebarwieniami. Na razie moim największym faworytem są panele z DĘBU, ale nie gwarantuję, że taki będzie ostateczny wybór. No i pojawia się też bardzo ważne pytanie - jaki kolor podłogi wybrać? Jasną czy ciemną? Jakie jest Wasze zdanie? Trzymajcie się ciepło!


5 komentarzy:

 1. Wszystko wyglada pieknie. to zależy kto co lubi!

  OdpowiedzUsuń
 2. ja uważam, że w obecnych czasach, kiedy na rynku dostępnych jest tyle dobrych materiałów panele również są dobrym rozwiązaniem. to nie te czasy, kiedy tylko drewniany parkiet był dobry.... no był, bo nic innego nie było. wszystko zależy od typu ścieralności paneli. dobrze wybrane bedą służyc przez lata!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. I na co się w końcu zdecydowałaś ? :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie zaktualizuj wykończenie mieszkania :P To bardzo przydatne, inspirujące informacje, miło będzie jak się podzielisz :)

  OdpowiedzUsuń

KOKORINOO dziękuje i pozdrawia !